İstanbul Fizyoterapist

İstanbul Fizyoterapist

İstanbul Fizyoterapist, uzman hekimin koyduğu tanıya göre hastalar için uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavi programlarını uygulayan meslek grubuna verilen unvandır.

Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi verilir. Ve toplamda 240 kredi ile mezun olurlar. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde staj eğitimi gören öğrencilerin ikinci ve üçüncü sınıflarında eğitim görenlerin zorunlu yaz stajları bulunmakta ve dördüncü sınıfta haftanın dört günü olmak üzere gerekli stajları vardır.

İstanbul Fizyoterapist

İstanbul Fizyoterapist Maaaşları

Bu bölümden mezun oldum ve ne kadar maaş alırım derseniz ise Fizyoterapistlerin ortalama maaşları 3.600 TL arasında değişmektedir. En düşük Fizyoterapist maaşı 2.500 TL, en düşük Fizyoterapist maaşı ise 4.750 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bunun için kendinizi geliştirmeli ve en iyi olmak için çaba göstermeniz gerekir.

İstanbul Fizyoterapist olmak isteyen öğrenciler , Türkiye deki üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek okulu ya da Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü başarı ile bitirmeleri gerekir. 4 yıllık bir eğitimi kapsayan bu süre içinde uygulamalı eğitimler de verilir.

Peki 4 yıllık değil de 2 Yıllık okuyorsam ne olur? Üniversiteden mezun olan Fizik Tedavi Teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel sağlık kuruluşlarında, özel eğitim merkezlerinde, spor-sağlık merkezlerinde, profesyonel ve amatör spor kulüplerinde, huzur evlerinde ve kaplıca-termal tesislerinde görev yapabiliyor.

Fizyoterapist olduğumda hemen iş bulabilir miyim? Hastanelerde, rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinde, tıp merkezlerinde, özel kliniklerde, yaşlı ve özürlü bakımevlerinde, spor merkezlerinde, okullarda, spor kulüplerinde, sağlıklı yaşam merkezlerinde çalışabilirler. Yine fizyoterapistler hem devlet hem de özel kuruluşlarda istihdam edilebilirler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın